Post

aktualność

Aktualność Kolejna ekopracowania w sieradzkiej szkole

Kolejna ekopracowania w sieradzkiej szkole


Szkole Podstawowej nr 9 w Sieradzu udało się pozyskać 49.500 zł na utworzenie ogródka dydaktycznego przy szkole. Dotacja pochodzi z WFOŚiGW w Łodzi, który rozstrzygnął konkurs „Nasze ekologiczne pracownie”.

W ramach pozyskanego dofinansowania zakupione zostaną tablice dydaktyczne, instalacje dydaktyczne, wykonane zostaną ścieżki sensoryczne, zamontowana będzie wiata z ławkami,  ustawione donice. Wokół szkoły zostanie nasadzonych 170 krzewów i bylin – rododendrony, tulipany, żonklile, hiacynty, powstanie także rabata, w której znajdą się zioła takie jak bazylia, tymianek, rozmaryn, mięta.

W tym roku podobne „ekopracownie pod chmurką” powstały  w SPI nr 8 oraz w Przedszkolu nr 2 i 3., które pozyskały łącznie ponad 120 tys. zł.

Od 2012 z możliwości dofinansowania zewnętrznego na stworzenie ekopracowni zarówno na powietrzu, jak i tradycyjnych salach lekcyjnych, skorzystało blisko 80 proc. szkół publicznych w Sieradzu.  Ponad 213 tys. zł przeznaczonych zostało na kompleksowe wyposażenie szkolnych ekopracowni, nie tylko  w szafki, krzesła czy biurka ale przede wszystkim na zakup blisko 400 pomocy dydaktycznych, w tym: roślin doniczkowych, kwietników, kamer, aparatów fotograficznych, sprzętu audiowizualnego czy elektronicznych mikroskopów. Same pomieszczenia zostały wyremontowane, w jednych wymieniono instalację elektryczną, w innych odświeżono ściany, zamontowano fototapety o tematyce przyrodniczej, w oknach pojawiły się fotorolety, wymieniono też oświetlenie na ledowe.

Ekopracownie jednocześnie od wielu lat powstają także w ogrodach przedszkolnych i szkolnych. Ekopracownie pod chmurką funkcjonują już w dziewięciu sieradzkich placówkach. Wokół nich  nasadzono setki drzew, krzewów i roślin wieloletnich wraz z tablicami edukacyjnymi oraz wiatami, ławkami i stołami do prowadzenia lekcji na powietrzu. Część placówek posiada także ścieżki sensoryczne, instalacje dydaktyczne, oczka wodne, skalniaki, stacje meteorologiczne, na terenie ogrodów zamontowane są budki lęgowe, karmniki oraz ule dydaktyczne.
W sumie na ekopracownie Miasto Sieradz (przy wsparciu WFOŚiGW  w Łodzi) w ciągu ostatnich  lat wydatkowało ponad pół miliona złotych.

Może Cię zainteresować

Jak uciec przed smogiem? Zdrowie

Jak uciec przed smogiem?

Młodzi recytatorzy Edukacja

Młodzi recytatorzy

Robocoders w magistracie Edukacja

Robocoders w magistracie

Ferie z MOSiR-em 2020 Edukacja

Ferie z MOSiR-em 2020

Komentarze