Post

aktualność

Aktualność Kara za brak skrzynki pocztowej

Kara za brak skrzynki pocztowej

Nawet do 10 tys. zł kary można zapłacić za brak skrzynki pocztowej. Ta powinna znajdować się na każdej posesji. To prawny obowiązek, który spoczywa na właścicielu lub współwłaścicielu nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny.

Obowiązek to konsekwencja znowelizowanej w 2012 r. ustawy Prawo pocztowe. Choć od tych zmian upłynęło już siedem lat, to nie wszyscy się do nich stosują. O ile problemów nie ma w przypadku budownictwa wielorodzinnego, to odbiorczych skrzynek pocztowych brakuje w wielu budynkach jednorodzinnych. Tymczasem skrzynka pocztowa musi być umieszczona przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości, np. na bramce wejściowej do posesji lub ogrodzeniu, tak aby kurier, goniec czy listonosz mógł zostawić przesyłkę pod nieobecność lokatorów. Zgodnie z przepisami skrzynka powinna być wykonana z materiału, który zapewni ochronę przed kradzieżą oraz zagwarantuje poufność umieszczanych w niej przesyłek oraz być zamykana na klucz.
Skrzynka pocztowa powinna również pomieścić przesyłkę w formacie C4 (koperta o wymiarach 23 cm x 32,4 cm) i łącznej grubości 6 cm.
- Wiele osób, mimo obowiązku wynikającego z przepisów prawa, nie montuje oddawczych skrzynek pocztowych, co m.in. uniemożliwia bezpieczne pozostawienie przez pracowników Urzędu Miasta Sieradza i podległych Miastu spółek korespondencji kierowanej do mieszkańców.  W wielu przypadkach stan techniczny umieszczonych oddawczych skrzynek pocztowych (np. zepsute zamki nie zabezpieczające dostępu do skrzynki) nie gwarantuje bezpieczeństwa pozostawianych zawiadomień jak również innych przesyłanych do adresatów przesyłek i korespondencji. Stawarza to ryzyko zapoznania się z treścią korespondencji przez osoby nieupoważnione lub jej kradzieży – wyjaśnia Adam Szubert, kierownik biura bezpieczeństwa obywateli w Urzędzie Miasta Sieradza.
Konsekwencja nieposiadania skrzynki pocztowej może być również taka, że właścicielowi, który nie odbierze korespondencji np. z sądu czy z urzędu, a upłynie mu termin do dokonania jakieś czynności, nie będzie mógł domagać się przywrócenia terminu, bo w takiej sytuacji nie będzie możliwości podważenia prawidłowości doręczenia powiadomienia o przesyłce.
To nie koniec konsekwencji, które mogą spotkać właściciela czy współwłaściciela nieruchomości, na której nie ma odbiorczej skrzynki pocztowej lub gdy nie spełnia ona prawnie określonych wymogów. Wysokość kary pieniężnej może wynieść do 10 tys. zł. Określa ją prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, biorąc pod uwagę szkodliwość czynu.

FOT.Designed by Outanmax

Może Cię zainteresować

Umowa na Solarisy podpisana Relacje

Umowa na Solarisy podpisana

Akcja „Kompostuj odpady trwa. Komunikaty

Akcja „Kompostuj odpady trwa.

Mikrogranty 2019. Czas na realizację Relacje

Mikrogranty 2019. Czas na realizację

Biały, podwieszony symbol Sieradza Relacje

Biały, podwieszony symbol Sieradza

Komentarze