Post

aktualność

Aktualność GT-1 Sieradz pracuje

GT-1 Sieradz pracuje


- Skończyliśmy montaż całego osprzętu i rozpoczynamy wiercenie otworu geotermalnego GT-1. Nie spodziewamy się problemów natury geologicznej, szczególnie zagrożenia siarkowodorowego - mówi Marek Biskup, kierownik wiertni w firmie G-Drilling. W poniedziałek 11 czerwca oficjalnie ruszyły prace, których celem jest zbadanie zasobu wód geotermalnych pod Sieradzem.

Praca odbywają się 24 godziny na dobę, w dwóch zmianach. - Wieża ma wysokość 37 metrów, udźwig na haku 160 ton i dwa silniki po 550 KM. Z ogromnymi emocjami podchodzę do tego spotkania, to jest wielki dzień dla Sieradza. Od idei, która urodziła się w 2016 roku do dziś minęło sporo czasu, ale Sieradz dostał tę ogromną szansę. Przed naszym miastem otwierają się nowe możliwości i morze możliwości wykorzystywania tego, co kryje nasza planeta. Po uzyskaniu danych z odwiertu w październiku, będziemy wiedzieli czy to dobro możemy wykorzystywać też w celach leczniczych i turystycznych. mam nadzieje, że Sieradz przez najbliższe dekady będzie się rozwijał w oparciu również o geotermię - mówił prezydent Paweł Osiewała.

Jak wyjaśnia Wiesław Dębek z firmy G-Drilling, świder, który rozpoczął pracę ma średnicę 23 cale. - Wiercimy nim do głębokości 60 metrów, cementujemy i zmniejszamy średnicę na 475 mm do 400 metrów. Ostatni odcinek wiercimy świdrem 244,5 mm. Na głębokości docelowej 1475 metrów będą znajdowały się filtry. Planowana wydajność to 100-150 metrów sześciennych na godzinę, mineralizacja na poziomie 120 gramów na decymetr sześcienny, a temperatura 60-65 stopni. 

Odwiert geotermalny wiercony jest przez firmę G-Drilling S.A.. Będzie powstawał przy ul. Zachodniej. Głębokość otworu ma wynieść 1.475 m. Wartość prac wyniesie blisko 13 mln zł, większość z tej kwoty pozyskana została przez Urząd Miasta Sieradza ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu pn. Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, nazwa zadania „Rozpoznanie i udokumentowanie zasobów wód termalnych na terenie miasta Sieradza”. 

Przypomnijmy – pod koniec 2017 roku NFOŚiGW,  ramach programu "Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych, nazwa zadania - Rozpoznanie i udokumentowanie zasobów wód termalnych na terenie miasta Sieradza”, przyznał Miastu Sieradz dotację na odwiert geotermalny w wysokości ponad dziesięciu milionów złotych. Sieradz znalazł się w gronie pierwszych czterech miast w Polsce (Sochaczew, Lądek Zdrój, Szaflary), które otrzymały dofinansowanie.

GT-1 z lotu ptaka


Może Cię zainteresować

Masz pomysł na targ? Wypełnij ankietę Inne

Masz pomysł na targ? Wypełnij ankietę

Sieradz lubię TV - 10.09.2020 Komunikaty

Sieradz lubię TV - 10.09.2020

17 sierpnia Urząd Miasta nieczynny Komunikaty

17 sierpnia Urząd Miasta nieczynny

Rowerowa Stolica Polski. Przyłącz się do akcji Zdrowie

Rowerowa Stolica Polski. Przyłącz się do akcji

Komentarze