Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Godne pożegnanie

Godne pożegnanie


Na cmentarzu komunalnym w Sieradzu pochowano dzisiaj dzieci martwo urodzone, których bliscy nie zdecydowali się na organizację pogrzebu.

To pierwszy taki pogrzeb w naszym mieście. Zgodnie z podjętą rok temu uchwałą Rady Miejskiej pochówek dzieci martwo urodzonych będzie miał miejsce dwa razy w roku – zawsze 15 października i 25 marca. W skromnej uroczystości poprowadzonej przez księdza Marka Kryskę, proboszcza parafii NMP Królowej Polski w Sieradzu, udział wziął Prezydent Sieradza Paweł Osiewała, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i radnych, a także mieszkańcy Sieradz.
- To jest symbol przyjęcia tych dzieci do naszej sieradzkiej rodziny. To miejsce, które pozwoli wielu rodzicom przyjść tu i zapalić świeczkę, oddać hołd swoim nienarodzonym dzieciom, którym poprzez te uroczystość daliśmy świadectwo szacunku  i pamięci  – mówił po uroczystości Prezydent Paweł Osiewała.
- Śmierć nienarodzonego dziecka, właściwie nie jest niczym innym, jak śmiercią bliskiej osoby. Osoby, która choć nie została jeszcze poznana, ale była wyczekiwana i upragniona od samego początku. Tak, jak w przypadku straty bliskiej osoby, tak i tu rodzicie muszą przejść okres żałoby. Pożegnanie dziecka, a pogrzeb jest takim pożegnaniem, jest jedną z form domknięcia żałoby. Czasami może dojść do tego w taki symboliczny sposób, w jaki zadziało się to dzisiaj, a niejednokrotnie takie domknięcie żałoby dochodzi po wielu latach, w procesie psychoterapii kobiety, całej rodziny - wyjaśnia Agnieszka Jasianek-Dobras, psychoterapeutka, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sieradzu.

Zgodnie z przyjęta uchwałą, pochówek organizuje Miasto Sieradz. Grób dzieci nienarodzonych znajduje się w lewej części cmentarza komunalnego. Dzisiaj spoczęły w nim prochy trójki dzieci.

 

Może Cię zainteresować

O komiksie wiedzą wszystko Inne

O komiksie wiedzą wszystko

Sesja Rady Miejskiej. Mieszkania i odpady komunalne Rada Miejska

Sesja Rady Miejskiej. Mieszkania i odpady komunalne

Sieradz lubię TV 23.10.2020 Zdrowie

Sieradz lubię TV 23.10.2020

Przebudowa kanalizacji w ul. Toruńskiej Inwestycje

Przebudowa kanalizacji w ul. Toruńskiej

Komentarze