Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Folklor powraca

Folklor powraca


Prawie 120 artystów z całej Polski wzięło udział w XIX Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej „Od Kujawiaka do oberka. Autentyzm i inspiracje”. To największy i jeden z najstarszych festiwali muzyki ludowej w województwie łódzkim. Patronat nad wydarzeniem objęli Starosta Sieradzki Mariusz Bądzior i Prezydent Sieradza Paweł Osiewała.

Artyści rywalizowali w sześciu kategoriach konkursowych: kapel autentycznych, kapel opracowanych, solistów-instrumentalistów, kapel inspirowanych folklorem, zespołów tanecznych oraz par tanecznych.

- Zwykle w składach kapel i zespołów dominowały osoby starsze. Od kilku lat – zwłaszcza wśród kapel autentycznych i inspirowanych – dominują młodzi ludzie, często poniżej 20 roku życia – mówi Paweł Kieroń Kierownik Sieradzkiego Parku Etnograficznego.

Kapele autentyczne to takie, w których pojawia się instrumentarium charakterystyczne dla danego regionu, zwykle bez śpiewaków, bo rola kapel było kiedyś przygrywanie do tańca. Kapele inspirowane mają już wzbogacone instrumentarium i swoich wokalistów. Wśród tych ostatnich najlepsza była Kapela Warta Folk Band, na drugim miejscu w tej kategorii uplasowała się Wieluńska Kapela Folkowa. III nagrodę otrzymała Monika Syrczyńska z Kapelą z Orzku.
Jury spotkań folklorystycznych w Sieradzu zdecydowało przyznać także cztery równorzędne I nagrody w kategorii solistów-instrumentalistów dla Zbigniewa Ciechowicza – skrzypka z Rdzowa, Romana Wojciechowskiego – skrzypka z Tomaszowa Mazowieckiego, Radosława Bińka harmonisty z Opoczna
i Jana Szymańskiego – skrzypka z Albinowa.
W kategorii zespołów tanecznych najlepsze okazały się zespoły z Popowa i Chojnego. Także z Chojnego najlepsi okazali się tancerze w kategorii par tanecznych. Przegląd konkursowy został zorganizowany przez Muzeum Okręgowe dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat nad konkursem objęli Starosta Sieradzki Mariusz Bądzior i Prezydent Sieradza Paweł Osiewała, którzy ufundowali nagrody dla uczestników.

Może Cię zainteresować

Nowy ogródek dydaktyczny przy SP9 Edukacja

Nowy ogródek dydaktyczny przy SP9

Wykonawca modernizacji oświetlenia wybrany Inwestycje

Wykonawca modernizacji oświetlenia wybrany

Będzie remont ul. P.O.W. Inne

Będzie remont ul. P.O.W.

Przetarg na rewitalizację parku na Osiedlu Klonowe Inwestycje

Przetarg na rewitalizację parku na Osiedlu Klonowe

Komentarze