Post

wydarzenie

Wydarzenie FESTIWALU NAUKI, TECHNIKI I SZTUKI

FESTIWALU NAUKI, TECHNIKI I SZTUKII Sesja Wyjazdowa „FESTIWALU NAUKI, TECHNIKI I SZTUKI” Uniwersytetu Łódzkiego

WSTĘP WOLNY - Zapisy na poszczególne wykłady:  tel. 43 677-72-16 lub e-mail: info@scksieradz.pl
(ilość miejsc ograniczona)

Program:
9:00 – 10:00
prof. UŁ dr hab. Piotr Czubla         

Trzęsienia ziemi i tsunami w Polsce – mity a rzeczywistość – wykład, lekcja festiwalowa
Na wykładzie i w trakcie dyskusji przedstawione zostaną najważniejsze zagrożenia związane z aktywnością sejsmiczną środkowej Europy i możliwości ograniczenia potencjalnych strat. Przeanalizowane zostaną trzęsienia ziemi, jakie miały miejsce na terenie naszego kraju. W świetle najnowszych badań spojrzymy na historyczne opisy tsunami na wybrzeżu Bałtyku. Zastanowimy się wspólnie, czy zagraża nam katastrofa na miarę Haiti lub Japonii. Spróbujemy ocenić wpływ działalności gospodarczej człowieka na generowanie trzęsień ziemi w Polsce i na świecie.

10:15 – 11:00
mgr Malwina Kozek

Niszczycielska woda – ekstremalne powodzie: przyczyny, skutki, metody monitoringu – wykład, lekcja festiwalowa
Woda, czyli jeden z czterech żywiołów, z jednej strony służy człowiekowi i przyrodzie, z drugiej zaś może przeistoczyć się w ogromną siłę niszczącą, czyli powódź. Zarówno w przeszłości, jak i teraz powodzie „nawiedzają” różne zakątki świata. Jedne z nich ustępują szybciej i nie powodują dużych szkód, a inne sieją spustoszenie w środowisku przyrodniczym oraz „zabierają” ludziom cały dorobek życia. Podczas wykładu przyjrzymy się tym najbardziej spektakularnym zdarzeniom spowodowanym zarówno obfitymi opadami deszczu, jak „powódź tysiąclecia” z 1997 roku oraz innym, np. powstałym w wyniku cyklonów tropikalnych, jak powódź w Nowym Orleanie z 2005 roku. Nie zabraknie również przykładów najbardziej ekstremalnych zdarzeń pod względem ilości ofiar i strat materialnych, jak np. powodzie w Chinach z 1931 i 1998 roku.  Dodatkowo, opowiemy o przyczynach „niszczycielskiej wody” oraz o metodach monitoringu tego zjawiska.

11:30 – 12:20
prof. UŁ dr hab. Włodzimierz Pawlak

Synoptyka wczoraj i dziś, czyli jak powstaje prognoza pogody? – wykład
Synoptyka to dział meteorologii zajmujący się prognozowaniem pogody. W dzisiejszych czasach dostęp do prognoz pogody nie stanowi problemu – wystarczy dostęp do Internetu. Zapraszam na wykład, którego celem jest wyjaśnienie, jak powstaje prognoza pogody. Jak prognozowano pogodę kiedyś, a jak robi się to dziś? Czy pogodę prognozuje człowiek czy komputer? Dlaczego prognoza nie zawsze jest dokładna?

12:35 – 13:25
dr Łukasz Musiaka, dr Tomasz Figlus

Bajkał – święte morze Syberii – wykład, prezentacja multimedialna
Bajkał należy do najbardziej fascynujących jezior świata. Od dawna rozpala wyobraźnię miejscowych mieszkańców, podróżników i naukowców. Nazywany jest syberyjskim morzem. Posiada genezę tektoniczną, głębokość 1642 m, a gdyby przyrównać go do granic Polski, jego południowe brzegi znalazłyby się w Sudetach a północne na Litwie! Wykład poświęcony będzie relacji z wizyty na Syberii w lipcu 2018 roku. Oprócz prezentacji głównych walorów przyrodniczych, ciekawostek i historii eksploracji Bajkału, autorzy przybliżą krajobrazy tradycyjnej zabudowy drewnianej syberyjskiej wsi, milionowego, przemysłowego miasta – Krasnojarska i udadzą się w historyczną podróż śladami polskimi w Irkucku.

Może Cię zainteresować

Nagrody Prezydenta Miasta dla zdolnych uczniów i studentów Relacje

Nagrody Prezydenta Miasta dla zdolnych uczniów i studentów

Pochwal się Sieradzem Relacje

Pochwal się Sieradzem

Wręczenie aktów mianowania nauczycielom i podsumowanie oświatowych inwestycji W obiektywie

Wręczenie aktów mianowania nauczycielom i podsumowanie oświatowych inwestycji

Edukacja

Edukacja

Komentarze