Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Elektryczny autobus na ulicach Sieradza

Elektryczny autobus na ulicach Sieradza


Do 5 maja po sieradzkich ulicach będzie kursował elektryczny autobus Pilea. To w ramach testu nowych pojazdów, które w przyszłości zamierza zakupić MPK Sieradz. Dzisiaj na konferencji prasowej zaprezentowany został nowy model polskiej spółki ARP E-VEHICLES (ARP E-V).

Spółka  zaprezentowała w Sieradzu jeden ze swoich innowacyjnych autobusów elektrycznych. Ten wyjątkowy „tour” po Polsce to element obchodów przypadającego w tym roku 30-lecia Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Włączając się w te obchody ARP E-VEHICLES promuje jednocześnie ekologiczny transport zbiorowy i swój nowoczesny autobus elektryczny. Na trasie przejazdu znalazło się kilkanaście miast, gdzie przedstawiciele Organizatorów i Operatorów publicznego transportu zbiorowego będą mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi, przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami technicznymi, a mieszkańcy będą mieli okazję przejechać się elektrycznym autobusem.
- W Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Sieradzu zachodzą epokowe zmiany. Za chwilę mamy 45 rocznicę powstania komunikacji miejskiej. Mamy 13 autobusów z normę Euro 6 a teraz przyszła kolej na autobusy elektryczne. MPK aplikowało o środki na ich zakup w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nasz wniosek przeszedł pozytywnie ocenę formalną. Czekamy teraz na ocenę merytoryczną i mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli przedstawić dobre wiadomości dotyczące zakupu sześciu autobusów elektrycznych. Dzisiejsze testy, to sprawdzenie, co rynek może zaoferować Sieradzowi w tym zakresie - mówił Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.Autobus elektryczny ARP E-Vehicles jest efektem wielu lat prac badawczych i koncepcyjnych doświadczonego zespołu polskich inżynierów i konstruktorów. Od początku został zaprojektowany i skonstruowany jako autobus elektryczny, a nie jako adaptacja konstrukcji z silnikiem spalinowym. Zawiera wiele nowatorskich rozwiązań. Wszystkie baterie zamiast na dachu zostały umieszczone pod podwoziem, co nie przeszkodziło w uzyskaniu całkowicie niskiej podłogi. Pozwoliło to również na ograniczenie wysokości nadwozia i obniżenia środka ciężkości pojazdu, co wpłynęło pozytywnie na zachowanie autobusu w czasie pokonywania zakrętów. Zastosowanie innowacyjnych baterii do szybkiego ładowania typu LTO (Lithium Titanium Oxide) gwarantuje szybkie ładowanie w 15 minut do 90% ich pojemności. Opcjonalnie zainstalowanie baterii NMC pozwala na ładowanie stacjonarne i zasięg do 300 km. Autobus wykonany jest w prawie 60% z polskich komponentów, a dzięki silnikowi elektrycznemu jest cichy i ekologiczny a także przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.

Prezentowany model o długości 8.5 metra, który jednorazowo może zabrać na pokład do 65 pasażerów, w tym 23 na miejscach siedzących, wyposażony jest w baterie NMC o pojemności 142 kWh zapewniające zasięg do 140 km oraz własną ładowarkę pokładową. Posiada na wyposażeniu hybrydowy system ogrzewania (spalinowo-elektryczny), klimatyzację, elektroniczne tablice kierunkowe, monitoring wizyjny, darmowe Wi-Fi i ładowarki do telefonów.
- Chciałbym przede wszystkim serdecznie pogratulować Sieradzowi, ponieważ miasto to jest w gronie nielicznych samorządów, któremu udało się zakwalifikować do programu "Zielony transport publiczny" – podkreślał Mariusz Wdowczyk, prezes ARP E-Vehicles.

W dniu 10 stycznia br. MPK Sieradz złożyło wniosek do  NFOŚIGW  w ramach priorytetowego programu „Zielony Transport Publiczny”. Wniosek MPK „Zakup i wymiana autobusów w MPK Sieradz  w celu osiągnięcia niskoemisyjnej i zrównoważonej mobilności miejskiej- etap III” zakłada zakup 6 autobusów elektrycznych wraz z zajezdniową infrastrukturą ładowania. Wysokość dofinansowania wyniesie 80% kosztów zakupu autobusów i 50% kosztów infrastruktury. Całkowita wysokość planowanego dofinansowania to prawie 10 milionów złotych! MPK planuje zrealizować projekt w latach 2022-2023. Obecnie nasz wniosek, wśród kilkudziesięciu innych złożonych przez polskie spółki i miasta,  czeka na ocenę formalną.
- Sieradz jest w gronie zaledwie 33 miast, które biorą udział w programie "Zielony Transport Publiczny". Z terenu województwa łódzkiego, oprócz Sieradza, są to tylko Piotrków Trybunalski oraz Radomsko. Czekamy więc na rozstrzygnięcie programu - mówił Arkadiusz Podsiadły, prezes MPK Sieradz.

W ostatnich dniach został rozstrzygnięty konkurs na nazwę autobusu elektrycznego. Spośród prawie 250 propozycji największe uznanie zdobyła nazwa, którą można już oficjalnie się posługiwać, a mianowicie PILEA. Jej genezą jest łacińska nazwa zielonej rośliny doniczkowej, która potocznie nazywana jest pieniążkiem. Niektórym roślinom domowym nadaje się wręcz magiczne właściwości, tak jest również i w tym przypadku. Popularny pieniążek odpowiedzialny jest za oszczędność i powodzenie finansowe.

Może Cię zainteresować

Dofinansowanie do turystyki i krajoznawstwa Komunikaty

Dofinansowanie do turystyki i krajoznawstwa

Zmiana godzin pracy Urzędu Miasta Komunikaty

Zmiana godzin pracy Urzędu Miasta

XLI Sesja Rady Miejskiej. Zapowiedź Rada Miejska

XLI Sesja Rady Miejskiej. Zapowiedź

Dofinansowanie do wydarzeń kulturalnych Kultura

Dofinansowanie do wydarzeń kulturalnych

Komentarze