Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wśród blisko 22 tys. Polaków, wymordowanych wiosną 1940 r. przez NKWD, było ponad 140 osób związanych z Sieradzem i regionem.

Wśród pomordowanych byli oficerowie Wojska Polskieg, policjanci, urzędnicy, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach – w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku. - Na sieradzkiej liście ofiar zbrodni katyńskiej jest ponad 140 nazwisk. Są to osoby, które urodziły się w Sieradzu i na terenie powiatu sieradzkiego, w jego granicach z 1939 r., służyły tu bądź mieszkały - mówi Jan Pietrzak.

- O zbrodni katyńskiej nie możemy nigdy zapomnieć. Ja, jako młody człowiek dowiadywałem się o zbrodni z drugiej reki, z informatorów obiegu nielegalnego. Dziś jestem dumny z tego, że możemy uczcić ludzi, którzy zginęli za naszą ojczyznę - mówi Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy 13 kwietnia 1943 roku. Związek Radziecki do zbrodni oficjalnie przyznał się dopiero po 47 latach, gdy 13 kwietnia Michaił Gorbaczow, ówczesny (i jedyny) prezydent ZSRR, przekazał Polsce listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie, a także spis jeńców obozu w Starobielsku.

Może Cię zainteresować

Sieradz na TVP Historia Inne

Sieradz na TVP Historia

Wywieś flagę i prześlij zdjęcie Inne

Wywieś flagę i prześlij zdjęcie

Sieradz. Tu pisała się historia Inne

Sieradz. Tu pisała się historia

Pieniądze na dziedzictwo kulturowe Kultura

Pieniądze na dziedzictwo kulturowe

Komentarze