Post

aktualność

Aktualność Dzień Judaizmu i rocznica bombardowania Sieradza

Dzień Judaizmu i rocznica bombardowania Sieradza


 Już po raz jedenasty obchodzony był w naszym mieście Dzień Judaizmu, który Kościół katolicki w Polsce celebruje od 23 lat. Sieradzkie uroczystości tradycyjnie odbyły się 20 stycznia. Termin nie jest przypadkowy, gdyż wiąże się z tragicznymi wydarzeniami, które rozegrały się w Sieradzu 75 lat temu. 20 stycznia 1945 roku Sowieci zbombardowali miasto. Zginęło wówczas około 100 sieradzan, a ponad 200 mieszkańców zostało ciężko rannych.

Dzień Judaizmu ma na celu rozwój dialogu chrześcijańsko–żydowskiego, a także modlitwę, zrozumienie i odnalezienie obszarów łączących oba wyznania. - Spotykamy się, by rozmawiać ze sobą o swojej wierze. Dialog to przecież inne imię miłości - mówił ks. infułat Marian Bronikowski, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych i główny organizator uroczystości.
O dialogu i wzajemny porozumieniu mówili także inni goście Dnia Judaizmu, którzy spotkali się w Teatrze Miejskim. - W tym procesie pojednania i przywracania pamięci ogromną rolę odegrał Jan Paweł II. Nie tylko nazwał Żydów Starszymi Braćmi w Wierze, ale także uznał, że antysemityzm to grzech ciężki. Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga - podkreślał Alexander Ben Zwi, ambasador Izraela.

Głównym punktem Dnia Judaizmu był panel dyskusyjny, w którym Jerzy Kowalski, były dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu; Michael Schudrich, naczelny rabin Polski oraz ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski rozmawiali nie tylko o tradycjach chrześcijańskich i żydowskich w kontekście szabatu, ale również o tragicznych wydarzeniach sprzed 75 lat.

To właśnie temu wydarzeniu poświęcona była druga cześć uroczystości przy ścianie memorialnej przy bazylice mniejszej. - Dla sieradzan 20 stycznia to wyjątkowa chwila. Wspominamy tragiczną sobotę z 20 stycznia 1945, gdy radzieckie samoloty przyleciały nad nasze miasto i tych, którzy zjawili się  obszarze starego miasta, by oddać się codziennym czynnościom życiowym, zamordowano w tragiczny sposób. Dziękuję wszystkim, którzy w tym dniu zechcieli być z nami sieradzanami - mówił Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

Wśród osób, które przyjechały do Sieradza na Dzień Judaizmu i obchody rocznicy bombardowania miasta, znalazł się Tobiasz Adam Bocheński, wojewoda łódzki; Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego a także ks.bp. Wiesław Alojzy Mering.

Kwiaty pod ścianą memorialną upamiętniającą poległych sieradzan złożyli również przedstawiciele służb mundurowych, harcerze oraz mieszkańcy miasta.


Może Cię zainteresować

Odwodnienie Zapusty i Woli Dzierlińskiej Inwestycje

Odwodnienie Zapusty i Woli Dzierlińskiej

Setne urodziny pani Emilii Inne

Setne urodziny pani Emilii

Zmiana godzin pracy Urzędu w Wigilię Komunikaty

Zmiana godzin pracy Urzędu w Wigilię

Użytkowanie wieczyste. Prawo do bonifikaty Inne

Użytkowanie wieczyste. Prawo do bonifikaty

Komentarze