Post

aktualność

Aktualność Dyskusyjnie o książkach

Dyskusyjnie o książkach

15 maja br. Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu gościła Natalię i Tomasza Budzyńskich.

To niezwykłe małżeństwo, które udało nam się zaprosić, wnosi do kultury polskiej bogactwo różnorodnej twórczości. Natalia Budzyńska – dziennikarka specjalizująca się w tekstach dotyczących kultury, sztuki i religii.
Autorka „Matki męczennika”-  matki św.  Maksymiliana, „Brata Alberta”- niezwykła biografia Adama Chmielowskiego, i najnowszej  książki „Dzieci nie płakały”, o wujku naziście.
 Na pytanie, co wniosło w jej życie studiowanie dokumentów Świętego,  odpowiedziała, że  Brat Albert osądził jej podejście do ubogich i wykluczonych i dał jej nowe spojrzenie na tę grupę społeczną.
 Natomiast zapytana o najnowszą książkę „Dzieci nie płakały”, autorka przyznała, że ta trudna historia rodzinna pozwoliła jej w jakiś sposób rozliczyć się z przeszłością, nadać twarze i imiona dzieciom, które zginęły z ręki jej wuja w obozie w Neuengamme.
Tomasz Budzyński (wokalista rockowy, artysta malarz, poeta, pisarz, współtwórca filmu „Na Wschód” i długo by tu jeszcze wymieniać, który gościł u nas już po raz drugi, opowiedział  o historii  powstania  płyty „Stutthof. Apel Cieni”. Okazało się, że mniej więcej w tym samym czasie, w którym ukazała się książka „Dzieci nie płakały”, Tomasza Budzyński od Muzeum w Stutthof  otrzymał propozycję nagranie płyty do tekstów więźniów, znalezionych w tym obozie. Jak sam mówi, do tej pory unikał tej tematyki, ponieważ jego wrażliwość nie pozwalała mu na to.
Na spotkanie przybyli zatem nie tylko czytelnicy Pani Natalii, ale także wierni fani Pana Tomasza.
Spotkanie odbyło się dzięki Instytutowi Książki, który sponsorował to przedsięwzięcie, w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki”.

Materiały MBP Sieradz

Może Cię zainteresować

Wytyczne zamieszczone na stronach poszczególnych ministerstw we współpracy z GIS Komunikaty

Wytyczne zamieszczone na stronach poszczególnych ministerstw we współpracy z GIS

Magdalena Kowalczyk... było pięknie Rozrywka

Magdalena Kowalczyk... było pięknie

Pomoc dla osób doświadczających przemocy Inne

Pomoc dla osób doświadczających przemocy

115 rocznica urodzin Arego Sternfelda Inne

115 rocznica urodzin Arego Sternfelda

Komentarze