Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

wydarzenie

Wydarzenie Darmowy seans filmu z audiodeskrypcją "Szarlatan"

Darmowy seans filmu z audiodeskrypcją "Szarlatan"

  • Data: 15 września 2021
  • Godzina: 16:00
  • Data zakończenia: 30 listopada -0001
  • Godzina zakończenia: 00:00
  • Adres: ul. Dominikańska 19, Sieradz
  • www.scksieradz.pl
  • Profil Facebook


Koło Terenowe nr 19 Polskiego Związku Niewidomych w Sieradzu,zaprasza na projekcję filmu "Szarlatan" w reż. Agnieszki Holland.

Zapraszamy przyjdź i obejrzyj razem z nami historię zielarza Jana Mikolaszka z dodatkową ścieżką opisową dla niewidomych - audiodeskrypcją.

Spotykamy się 15 września 2021 roku w Teatrze Miejskim, w Sieradzu o godz. 16:00.

Wstęp wolny (ilość miejsc ograniczona)

Pokaz odbędzie się w ramach projektu „Krajowy zasób cyfrowych filmów z polską audiodeskrypcją dla osób niewidomych”, realizowanego przez Stowarzyszenie „De Facto”. Dofinansowanie pochodzi ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Najważniejsza polska reżyserka i zarazem jedna z najwybitniejszych autorek światowego kina powraca opartym na faktach, zrealizowanym z rozmachem „Szarlatanem”. Debiutujący na tegorocznym Berlinale, gdzie uznano go za jeden z najlepszych tytułów festiwalu, film Agnieszki Holland to znakomita, nieszablonowa i niesłychanie zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę. Twórczyni nominowanych do Oscara „W ciemności” i „Europy, Europy”, a także „Obywatela Jonesa” i „Pokotu”, gromadzi tu najważniejsze wątki swojej twórczości: bierze na warsztat postać geniusza, obserwuje relacje człowieka z przyrodą, przygląda się wierze, która czyni cuda i po raz kolejny jest naszą przewodniczką po paradoksach XX wieku. A kreśląc zaskakującą love story, przypomina, jak łatwo miłość może zmienić się we własne przeciwieństwo.

Choć rozgrywa się w przeszłości, „Szarlatan” jest filmem jak najbardziej współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie jest natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.

Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. „Szarlatan” pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną.  

Nagrody i festiwale

Berlinale 2020
sekcja Special Gala
Europejskie Nagrody Filmowe 2020
Najlepszy Reżyser (nominacja)
Camerimage 2020
Konkurs Główny
Telluride Film Festival 2020

 
Reżyseria: Agnieszka Holland

Występują: Ivan Trojan, Juraj Loj, Josef Trojan

Kraj produkcji: Polska, Czechy, Słowacja

Rok produkcji: 2020

Język oryginalny: czeski

Gatunek: dramat

Czas trwania: 118 min.

Może Cię zainteresować

Piknik na osiedlu Hetmańskim Rozrywka

Piknik na osiedlu Hetmańskim

Koncerty na zakończenie wakacji. Kayah i Malicki Rozrywka

Koncerty na zakończenie wakacji. Kayah i Malicki

Spływ kajakowy Inne

Spływ kajakowy

Komentarze