Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność Czarna śmierć w staropolskim Sieradzu - premiera filmu

Czarna śmierć w staropolskim Sieradzu - premiera filmu


Strzeżcie się południowych wiatrów i morowego powietrza... Takiego filmu o historii Sieradza jeszcze nie było. Średniowiecze i epoka nowożytna, to nie tylko rycerze, szlachta, turnieje czy uczty. Polskę, podobnie jak i inne kraje Europy nawiedzały liczne epidemie. Jak radzono sobie z nimi kilkaset lat temu?

Już jutro - 26 stycznia -  o godz. 10.00 będzie miała miejsce premiera krótkometrażowego filmu dokumentalnego poświęconego historycznemu spojrzeniu na zagadnienie epidemii w średniowieczu i początkach czasów nowożytnych.

- Średniowiecze to epoka, która trwa ponad 1000 lat, w tym czasie powstaje i rozwija się nasze miasto, królewskie miasto Sieradz to czas, który kojarzy nam się z rycerstwem, z rozwojem rzemiosła, sztuki i architektury. To jednak okres, w którym Europę Zachodnią spotyka straszliwa zaraza - plaga czarnej śmierci, która dociera również do Królestwa Polskiego. Prawdopodobnie pierwsze zarazy na terenie Sieradza pojawiały się już w XIII wieku. Kronikarze odnotowali, że w Księstwach Leszka Czarnego po roku 1282 zapanowała zaraza wywołana wielkim głodem, który miał nastąpić po najazdach Litewskich i Jaćwieskich, bardzo wielu niedożywionych umarło wtedy z powodu różnorodnych powikłań - mówi Michał Szymański, z Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej, autor scenariusza i główny konsultant historyczny filmu.

Kilkuminutowa produkcja powstała dzięki inicjatywie sieradzkiego magistratu.  Oprócz wspomnianego już Bractwa, w powstanie filmu zaangażowali się członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Sieradzu, którzy wcielili się w sieradzan zainfekowanych ospą i dżumą.

Koordynacja produkcji: Magdalena Sosnowska, Michał Sitarek
Charakteryzacja: Marta Kmieć z Imagination make up.
Zdjęcia i montaż: Radomir Rytych.

Film, dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Sieradzu kręcony był w miejscowym skansenie.

Film będzie można zobaczyć na kanale youtube Urzędu Miasta Sieradza - https://www.youtube.com/watch?v=o4s8v8yUc3Q a także na profilu Sieradz lubię na Faceboooku.


Może Cię zainteresować

Sieradz. Tu pisała się historia Inne

Sieradz. Tu pisała się historia

Wywieś flagę i prześlij zdjęcie Inne

Wywieś flagę i prześlij zdjęcie

Pieniądze na dziedzictwo kulturowe Kultura

Pieniądze na dziedzictwo kulturowe

76. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie Inne

76. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie

Komentarze