Post

aktualność

Aktualność Biorekultywacja stawu przy ul. Ogrodowej

Biorekultywacja stawu przy ul. Ogrodowej


Zablokowanie zakwitu glonów, uruchomienie procesów samooczyszczających, napowietrzanie glonów i przede wszystkim apel do sieradzan o niedokarmianie ptaków. Sieradzki magistrat rozpoczął biorekultywację stawu przy ul. Ogrodowej.

- W związku z problem występowania wyjątkowo dużej ilości zakwitów glonów, nieprzejrzystego i ciemnozielonego koloru wody oraz pojawienia się odoru bagiennego Urząd Miasta Sieradza zdecydował się na przeprowadzenie bioremediacji zbiornika wodnego przy ulicy Ogrodowej – wyjaśnia Urszula Pająk, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Miasta w Sieradzu.
Bioremediacja to technologia usuwania zanieczyszczeń z gleby i wód za pomocą żywych organizmów. Dotyczy biodegradacji wyprodukowanej biomasy roślinnej oraz resztek obumarłych organizmów i ich wydalin.
Na zlecenie magistratu, specjalistyczna firma, rozpoczęła prace zmierzające do przywrócenia właściwego stanu sanitarnego zbiornika. - Dokonano pomiarów przejrzystości wody i ilości osadu dennego występujących w 3 miejscach. Osad zalega w stawie od 30 do 125 cm. Struktura jego jest bardzo zróżnicowana, występują bardzo duże ilości pieczywa. Zbiornik został na całej powierzchni napowietrzony. Na całej powierzchni zbiornika został rozprowadzony preparat biologiczny - tłumaczy Urszula Pająk.
Redegradacja biologiczna zbiornika została przeprowadzona metodą dr Marcina Sitarka, który opracował autorską metodę biorekultywacji zbiorników wodnych, w której wykorzystywane są preparaty probiotyczne, dzięki którym można tanio i skutecznie oczyścić zbiorniki wodne. Metoda ta jest całkowicie nie szkodliwa i nie inwazyjna dla środowiska i zapewnia długotrwałe efekty rewitalizacji.
- Zaczęły pracować osady denne, zaczynają uruchamiać się procesy samooczyszczające w zbiorniku, jest bardzo dużo glonów, więc pojawiła się piana. Następuje poprawa przejrzystości wody. Zostanie zablokowany zakwit glonów. Fontanna cały czas napowietrza zbiornik. Potrzebujemy dwóch tygodni na widoczną zmianę wody w zbiorniku przy ulicy Ogrodowej – mówi pani kierownik.
Urząd Miasta apeluje jednocześnie do mieszkańców o zaprzestanie karmienia ptaków żyjących na stawie. Wrzucone pieczywa do stawu pogorszyły, jakość wody, a dodatkowo przy wysokich temperaturach przyspieszyły zakwit glonów, pomimo pracującej pompy od fontanny.
Dokarmianie nie jest też korzystne dla samych kaczek. Chleb skutecznie zapycha ich żołądki, nie dostarczając żadnych składników odżywczych niezbędnych dla wzrostu kaczek.
Pod wpływem rozkładającego się chleba, który nie został zjedzony przez ptaki zwiększa się liczba żyjących na powierzchni wody glonów i sinic, które mogą wydzielać toksyny szkodliwe dla populacji ryb oraz wydzielać zapach nieprzyjemny dla ludzi, uwalniając więcej azotanów i fosforanów. Warstwa glonów odcina także podwodne rośliny od światła słonecznego.

W najbliższym czasie zostaną ustawione tablice informujące o zakazie dokarmiania ptaków.

Może Cię zainteresować

Awans Sieradza w rankingu inwestycji Inwestycje

Awans Sieradza w rankingu inwestycji

To pewne. Budowa ronda w przyszłym roku Inwestycje

To pewne. Budowa ronda w przyszłym roku

Uczniowie sieradzkiej "Czwórki" na Krecie Relacje

Uczniowie sieradzkiej "Czwórki" na Krecie

Budżet Sieradza na 2020 przyjęty Inne

Budżet Sieradza na 2020 przyjęty

Komentarze