Post

aktualność

Aktualność Bezpłatne wycieczki dla mieszkańców

Bezpłatne wycieczki dla mieszkańców

Wycieczka do elektrowni i kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie oraz farmy wiatraków na Górze Kamieńsk w dniu 30.07.2019r – termin zgłoszenia do 29.07.2019 r. do godz. 12.00;

Wycieczka Arboretum w Rogowie w dniu 04.08.2019 r. – termin zgłoszenia do 01.08.2019 r. do godz. 12.00;

Wycieczka do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi i Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Łódzkiego w dniu 07.08.2019r. - termin zgłoszenia do 05.08.2019 r. do godz. 12.00;

Urząd Miasta Sieradza kolejny raz organizuje wakacyjne ekologiczne wycieczki autobusowe dla mieszkańców miasta (dzieci, młodzieży, dorosłych). Osoby chętne na uczestniczenie w wycieczce prosimy o zgłaszanie się do Urzędu Miasta Sieradza.
 Zgłoszenie prosimy przekazać:
- bezpośrednio do siedziby Urzędu Miasta Sieradza (Pl. Wojewódzki 1- pokój nr 46) składając pisemne zgłoszenie uwagi na RODO,
- dopuszcza się zgłoszenie telefoniczne (43/826-61-46) i uzupełnienie zgłoszenia pisemnego do końca tego samego dnia pracy.

Informacje jak również wzór zgłoszenia znajdują się na stronie internetowej Urzędu Miasta Sieradza www.umsieradz.pl
Dysponujemy 44 miejscami na każdą wycieczkę. Jedna osoba może wziąć udział tylko w jednej wycieczce. Miejsce zbiórki – Sieradz, Plac Wojewódzki, parking przed Urzędem Miasta

PROGRAMY WYCIECZEK

Wycieczka do elektrowni i kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie oraz farmy wiatraków na Górze Kamieńsk w dniu 30.07.2019r.
Godz. 09: 00 – zbiórka w Sieradzu, Plac Wojewódzki przed Urzędem Miasta.
Przejazd do Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie. Platforma widokowa.
Kopalnia Bełchatów jest niekwestionowanym liderem polskiego górnictwa węgla brunatnego.   Kopalnia jest największą w Polsce kopalnią odkrywkową węgla brunatnego. To właśnie tutaj rozpoczyna się produkcja najtańszej energii elektrycznej w Polsce. Kopalnia eksploatuje złoża węgla brunatnego o zasobach przemysłowych 800,747 mln ton wydobywając rocznie ok. 40-42 mln ton „brunatnego złota”, co stanowi ponad 60% rocznego wydobycia tego surowca w Polsce.
Góra Kamieńsk – Elektrownia Wiatraków.
 Na podstawie wczesnych obserwacji oraz analiz rocznych pomiarów wiatrów, prowadzonych od 2001 roku na zwałowisku zewnętrznym Pola Bełchatów, podjęto decyzję budowy fermy wiatrowej. Wybudowano na powierzchni wierzchowiny 15 turbin o mocy 2 MW (każda), co daje całkowitą moc parku wiatrowego ok. 30 MW. Każda z zainstalowanych turbin posiada trzy łopaty o długości 40 m. Elektrownia wiatrowa produkuje energię dla około 6 tys. gospodarstw.
Giganci Mocy - PGE Giganty Mocy to jedna z największych atrakcji turystycznych województwa łódzkiego. Ekspozycja stanowi interaktywne centrum edukacji, które w sposób multimedialny prezentuje proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla brunatnego, wydobywanego i przetwarzanego przez bełchatowskie giganty mocy, tj. kopalnię węgla brunatnego i elektrownię konwencjonalną. Wystawa skierowana jest do wychowanków przedszkoli, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz rodzin z dziećmi.
Ok. godz. 16: 00 - 17: 00 - przyjazd do Sieradza. Zakończenie imprezy.

Wycieczka Arboretum w Rogowie w dniu 04.08.2019 r.
Godz. 08.30 – zbiórka w Sieradzu, Plac Wojewódzki przed Urzędem Miasta. Arboretum w Rogowie, zwiedzanie z przewodnikiem. Spacer po Arboretum z przewodnikiem daje możliwość poznania ciekawych gatunków drzew i krzewów, rosnących na terenie ogrodu. Przewodnik podczas takiego spaceru przedstawia rośliny, znajdujące się na trasie wycieczki, nie tylko z punktu widzenia botaniki, ale również ich praktycznego zastosowania, w ogrodnictwie, medycynie. Spacer po arboretum to jak spacer po lesie, z tym, że pełen zaskakujących spotkań z pięknymi, egzotycznymi roślinami. Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego to jeden z największych tego typu ogrodów w Polsce. Jest jednostką organizacyjną Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie, w skład, którego wchodzi także Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, Nadleśnictwo Rogów oraz gospodarstwa szkółkarskiego. Położony jest w dawnym siedlisku leśnym i ma charakter parku leśnego. Na jego obszarze znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów (ponad 2500 gatunków na obszarze 53ha) Europy Środkowo Wschodniej.
Przejazd do Ujazdu i zwiedzanie Parku MIKROKOSMOS - to tematyczny ogród edukacyjno-rozrywkowy, który jako pierwszy na świecie dał oczom zwiedzających niezwykle realistyczne rzeźby owadów oraz mikroorganizmów, wykonanych z dużą dbałością o ich budowę morfologiczną. Podczas zwiedzania czas wolny na posiłek przygotowany we własnym zakresie   
Godz. 15.00 – Wyjazd w kierunku Sieradza
Godz. 17: 00 - Przyjazd do Sieradza. Zakończenie imprezy

Wycieczka do centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi i Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Łódzkiego w dniu 07.08.2019r.
Godz. 08.00 – zbiórka w Sieradzu, Plac Wojewódzki przed Urzędem Miasta.
Planetarium EC1 – najnowocześniejsze w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie. Rocznie odwiedza je blisko 150 tys. widzów. Warto nadmienić, iż Planetarium EC1 (będące częścią Centrum Nauki I Techniki, jednego z działów „EC1 Łódź — Miasto Kultury” w Łodzi) zajęło pierwsze miejsce w plebiscycie "7 Nowych Cudów Polski 2016", zorganizowanym przez miesięcznik National Geographic Traveler.  W zachodniej części kompleksu EC1 ulokowano największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki ze sferycznym kinem 3D. Dzięki zachowaniu części dawnych instalacji i urządzeń oraz połączeniu ich z nowoczesnymi formami prezentacji, w EC1 zyskujemy unikatową możliwość zdobywania wiedzy m.in. na temat przetwarzania energii.
Muzeum Przyrodnicze - działa w ramach struktur Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego przy Katedrze Zoologii Doświadczalnej i Biologii Ewolucyjnej. Przez wszystkie lata istnienia muzeum intensywnie pozyskiwano nowe eksponaty i kolekcje. Część współczesnych zbiorów posiada wartość historyczną i pochodzi jeszcze z czasów przedwojennych. W kolekcji znajdują się okazy rzadko eksponowane w polskich muzeach przyrodniczych. Liczbę wszystkich muzealiów szacuje się na ponad 100 000, a najliczniejszą ich grupę stanowią owady.
Ok. godz. 15: 30 - Powrót do Sieradza.


Proponujemy następujące świadczenia:
•    Przejazd autokarem,
•    Przewodnik po Arboretum w Rogowie,
•    Bilet wstępu do Arboretum w Rogowie,
•    Bilet do Parku MIKROKOSMOS
•    Opieka pilota na trasie wycieczki,
•      Ubezpieczenie NNW Polska 5.000 PLN,
•    Opłaty drogowe,
•    Opłaty parkingowe.

Uwagi: Program jest ramowy i może ulec zmianie.                 
                                      
FOT. Arboretum Rogów

Może Cię zainteresować

XIII Jarmark Adwentowy "Sieradz pod choinkę" Rozrywka

XIII Jarmark Adwentowy "Sieradz pod choinkę"

W trosce o most wantowy Komunikaty

W trosce o most wantowy

Budowa ulic Czarnieckiego i Żółkiewskiego Inwestycje

Budowa ulic Czarnieckiego i Żółkiewskiego

Program Czyste powietrze Komunikaty

Program Czyste powietrze

Komentarze