Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność 79. rocznica agresji ZSRS

79. rocznica agresji ZSRS


Tradycyjną uroczystością pod sieradzkim pomnikiem Sybiraków upamiętniono 79. rocznicę agresji Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich na Polskę.

17 września 1939 roku w godzinach porannych Armia Czerwona, łamiąc prawo międzynarodowe i polsko-sowiecki pakt o nieagresji, wkroczyła na wschodnie tereny II Rzeczypospolitej. Związek Sowiecki wypełniał w ten sposób sojusznicze zobowiązania wobec Niemiec zawarte w pakcie Ribbentrop - Mołotow. - Dzisiaj, w pełni Wolnej Polsce o agresji sowieckiej możemy mówić bez obaw. Ale przez lata data ta była jedną z najbardziej zakłamanych w historiografii PRL-u. Rodziny ofiar sowieckiego terroru kilkadziesiąt lat szukały prawdy o losie swoich najbliższych i miejsca ich pochówku. Przekazywanie prawdy o 17 września i jego konsekwencjach wymagało odwagi i było istotnym elementem kształtowania polskiej świadomości historycznej i patriotyzmu. Osobom z mojego pokolenia prawdę mówiono nie w szkołach ale po cichu, w tajemnicy. 

Dlatego tym wszystkim, którzy przez lata o tę prawdę dbali chciałbym wyrazić słowa ogromnego szacunku i najwyższego uznania - mówił Rafał Matysiak, wiceprezydent Sieradza.

Oprócz okolicznościowych wystąpień, uroczystość była również okazją do wręczenia odznaczeń Sybirakom i oczywiście złożenia kwiatów pod pomnikiem.

Może Cię zainteresować

Konkurs. Złap reklamę NSP2021 Inne

Konkurs. Złap reklamę NSP2021

Pożegnanie generała Relacje

Pożegnanie generała

Rocznica śmierci Mistrza Antoine'a Inne

Rocznica śmierci Mistrza Antoine'a

Nowe  wiaty przystankowe Inne

Nowe wiaty przystankowe

Komentarze