Post

aktualność

Aktualność 75. rocznica Powstania Warszawskiego

75. rocznica Powstania Warszawskiego


„To wyraz szacunku, symboliczny gest wobec bohaterów” – mówił o uroczystościach upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego Prezydent Sieradza Paweł Osiewała. W uroczystościach pod pomnikiem poświęconym Niezwyciężonemu Miastu Warszawie kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, mieszkańcy, władze miasta i powiatu uczcili 75. rocznicę powstańczego zrywu.

 

W zrewitalizowanej przestrzeni wokół pomnika poświęconego warszawiakom odbyły się główne uroczystości związane z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Od wielu lat po raz pierwszy bez pani Haliny Kolińskiej – uczestniczki powstania z Sieradza. Z uwagi na swój stan zdrowia nie mogła uczestniczyć w wydarzeniu. W swoim liście skierowanym do mieszkańców, odczytanym przez radnego Mirosława Antoniego Owczarka, dziękowała za zorganizowanie uroczystości i pamięć o tamtych wydarzeniach:

Jest mi niezmiernie przykro, że stan zdrowia nie pozwala mi być dziś tutaj z Wami, ale wierzę, że zorganizowane corocznie obchody nie pozwolą zapomnieć Polakom o 63 dniach uporczywej, samotnej walki o Ojczyznę, nawet gdy Nas-powstańców już zabraknie”.

O pielęgnowaniu pamięci mówił także gospodarz miasta Prezydent Paweł Osiewała:

Te 63 dni to walka, to strach przeplatany bohaterstwem, to śmierć ale też troska o współwalczących. Chcemy pamiętać o tych, którzy walczyli, chcemy pamiętać o łączniczkach czy sanitariuszkach i o tych wszystkich, którzy chowając się po piwnicach zrujnowanych kamienic przed walkami i śmiercią, trwali w patriotyzmie i w wierze w Polskę”

Na zakończenie uroczystości uczestnicy, wspólnie z Kapelą „Pożarniki” z OSP Sieradz-Woźniki, zaśpiewali piosenki powstańcze.  Delegacja władz Miasta oraz harcerze odwiedzili także panią Halinę Kolińską życząc jej powrotu do zdrowia.

Może Cię zainteresować

Będzie rozbudowa sali gimnastycznej przy SP nr 4 Inwestycje

Będzie rozbudowa sali gimnastycznej przy SP nr 4

Małe igrzyska, wielkie emocje! Sport

Małe igrzyska, wielkie emocje!

Nauczyciele nagrodzeni Edukacja

Nauczyciele nagrodzeni

Miasto pomaga Województwu i Powiatowi Inwestycje

Miasto pomaga Województwu i Powiatowi

Komentarze