Post

aktualność

Aktualność 75. rocznica Powstania Warszawskiego

75. rocznica Powstania Warszawskiego


„To wyraz szacunku, symboliczny gest wobec bohaterów” – mówił o uroczystościach upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego Prezydent Sieradza Paweł Osiewała. W uroczystościach pod pomnikiem poświęconym Niezwyciężonemu Miastu Warszawie kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, mieszkańcy, władze miasta i powiatu uczcili 75. rocznicę powstańczego zrywu.

 

W zrewitalizowanej przestrzeni wokół pomnika poświęconego warszawiakom odbyły się główne uroczystości związane z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Od wielu lat po raz pierwszy bez pani Haliny Kolińskiej – uczestniczki powstania z Sieradza. Z uwagi na swój stan zdrowia nie mogła uczestniczyć w wydarzeniu. W swoim liście skierowanym do mieszkańców, odczytanym przez radnego Mirosława Antoniego Owczarka, dziękowała za zorganizowanie uroczystości i pamięć o tamtych wydarzeniach:

Jest mi niezmiernie przykro, że stan zdrowia nie pozwala mi być dziś tutaj z Wami, ale wierzę, że zorganizowane corocznie obchody nie pozwolą zapomnieć Polakom o 63 dniach uporczywej, samotnej walki o Ojczyznę, nawet gdy Nas-powstańców już zabraknie”.

O pielęgnowaniu pamięci mówił także gospodarz miasta Prezydent Paweł Osiewała:

Te 63 dni to walka, to strach przeplatany bohaterstwem, to śmierć ale też troska o współwalczących. Chcemy pamiętać o tych, którzy walczyli, chcemy pamiętać o łączniczkach czy sanitariuszkach i o tych wszystkich, którzy chowając się po piwnicach zrujnowanych kamienic przed walkami i śmiercią, trwali w patriotyzmie i w wierze w Polskę”

Na zakończenie uroczystości uczestnicy, wspólnie z Kapelą „Pożarniki” z OSP Sieradz-Woźniki, zaśpiewali piosenki powstańcze.  Delegacja władz Miasta oraz harcerze odwiedzili także panią Halinę Kolińską życząc jej powrotu do zdrowia.

Może Cię zainteresować

Dni Sieradza. Wehikuł czasu... Relacje

Dni Sieradza. Wehikuł czasu...

Open Hair Festival 2019. Utrudnienia w ruchu Komunikaty

Open Hair Festival 2019. Utrudnienia w ruchu

Sesja absolutoryjna Rada Miejska

Sesja absolutoryjna

Ruszy budowa nowej drogi Inwestycje

Ruszy budowa nowej drogi

Komentarze