Strefa mieszkańca!

Zaloguj się
Zarejestruj się
Post

aktualność

Aktualność 45 lat od pierwszego kursu

45 lat od pierwszego kursu

2 maja, to nie tylko Dzień Flagi ale także 45 rocznica powstania Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Sieradzu.  Z tej okazji Arkadiusz Podsiadły, prezes MPK i kierowcy sieradzkich autobusów rozdawali pasażerom jubileuszowe kubki a także flagi

Koncepcja uruchomienia komunikacji miejskiej w Sieradzu powstała w 1975 r., kiedy Sieradz stał się miastem wojewódzkim. 21 listopada 1975 r. zawarto umowę pomiędzy Wojewódzkim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sieradzu, a Instytutem Kształtowania Środowiska w Warszawie. Na tej podstawie powstał program uruchomienia komunikacji zbiorowej w Sieradzu. Zakładał on uruchomienie 3 stałych i 3 dodatkowych (w okresie szczytu) linii autobusowych obsługiwanych przez 12 autobusów. W grudniu 1975 r. zaczyna się właściwe tworzenie Zakładu Komunikacji Miejskiej. Opracowany został rozkład jazdy i plan usytuowania przystanków.

Początki MPK w Sieradzu. Zajezdnia przy ul. Armii Czerwonej 63 (obecnie Jana Pawła II) - widok od strony ul. Spółdzielczej FOT. MPK Sieradz

Pierwsze cztery autobusy trafiają do  Sieradz 8 kwietnia 1976 r.,a 29 kwietnia kolejne dwa. Równocześnie trwa kompletowanie załogi. Na podstawie deklaracji Rady Dyrektorów, miejscowe zakłady zostają zobligowane do „przekazania” po kilku kierowców. Ostatecznie zobowiązanie to realizują tylko: Wojewódzka Spółdzielnia Transportu Wiejskiego, Przedsiębiorstwo Poszukiwań Naftowych, Rejon Eksploatacji Dróg Publicznych i Państwowa Komunikacja Samochodowa. Po przezwyciężeniu różnych trudności, jak np. problem z nabyciem biletów, brak kasowników w dniu 2 maja 1976 r. pierwsze autobusy wyruszają na ulice miasta. Dzień ten przyjmuje się za datę narodzin komunikacji miejskiej w Sieradzu.

Obecnie MPK Sieradz to kilkanaście nowoczesnych autobusów, a tabor ten wkrótce ma szanse być rozbudowany o sześć autobusów elektrycznych.
Źródło - MPK Sieradz

Może Cię zainteresować

Projekt nowego bloku Inwestycje

Projekt nowego bloku

30 lat minęło Relacje

30 lat minęło

Sieradzkie przedszkola z OZE Inwestycje

Sieradzkie przedszkola z OZE

Projekt nowej drogi Inwestycje

Projekt nowej drogi

Komentarze