Post

aktualność

Aktualność 40 urodziny mostu

40 urodziny mostu

2 maja 1979 roku oddano do użytkowania most podwieszony przez Wartę w Sieradzu. W momencie otwarcia obiekt stał się mostem o najdłuższym przęśle podwieszonym do jednego pylonu w Polsce i taki stan rzeczy utrzymał się aż do 1999 roku. Obecnie most jest jednym z najstarszych obiektów o konstrukcji podwieszonej w kraju (kilka wiekowych obiektów zostało już rozebranych) i stanowi pomnik myśli inżynierskiej oraz istotny element historii polskiego mostownictwa.

Mosty podwieszone są obecnie popularne na całym świecie, między innymi z uwagi na ich walory estetyczne oraz konstrukcyjne, lecz pod koniec lat 70. XX wieku, kiedy powstawał sieradzki Biały Most, polscy inżynierowie dopiero zaczynali swoją przygodę z ustrojami tego typu. Pierwszy obiekt w kraju, którego przęsła były utrzymywane przez ukośnie poprowadzone liny, został wybudowany w 1959 roku. Do końca lat 80. wybudowano w Polsce kilkanaście mostów podwieszonych, wśród których most w Sieradzu wyróżniał się wysokością pylonu i rozpiętością najdłuższego przęsła, wynoszącą 75,88 m, która od chwili otwarcia mostu przez 20 lat pozostawała wartością rekordową w skali kraju. Most ma łączną długość 142 m i pięć przęseł, w tym przęsło nurtowe o rozpiętości 75,88 m, najkrótsze przęsło na lewym brzegu rzeki o rozpiętości 9,12 m oraz trzy przęsła po 19,00 m na prawym brzegu rzeki Warty.
Wspomniane rekordowe przęsło podwieszone jest do strzelistego pylonu o wysokości 43,50 m, położonego na prawym brzegu rzeki. Pylon posiada dwie równoległe pionowe gałęzie, połączone wzajemnie trzema poziomymi stężeniami poprzecznymi, zlokalizowanymi w poziomach zakotwień cięgien podwieszających. Cięgna te, czyli wanty, ułożone są w układzie harfowym, co oznacza, że liny są do siebie równoległe, a ich zamocowania występują w zbliżonych odstępach. Dzięki temu układ podwieszenia jest elegancki i sprawia wrażenie uporządkowanego. Łącznie pomost jest podwieszony 12 linami (po 6 z każdej strony pylonu), wykonanymi ze stali wysokiej wytrzymałości, o średnicy 48 mm każda. Chociaż rozpiętość przęsła nurtowego jest imponująca, gałęzie pylonu mają bardzo mały przekrój, co gwarantuje kładce wizualną lekkość. Osiągnięcie takiego efektu było możliwe dzięki zastosowaniu stali do budowy mostu oraz odpowiedniego schematu statycznego konstrukcji.
Dźwigarami pomostu są dwuteowe belki walcowane o wysokości 550 mm, przywiezione na budowę prosto z hiszpańskiej wytwórni konstrukcji stalowych. Dźwigary ułożone są w rozstawie 4,20 m i połączone poprzecznicami o środnikach z okrągłymi otworami oraz poprzecznicami drugorzędnymi w gęstszym rozstawie. Wspólną półkę górną poprzecznic stanowi ortotropowa płyta pomostowa składająca się z blachy o grubości 10 mm użebrowanej podłużnie płaskownikami. Wszystkie elementy pomostu oraz pylon zostały wykonane ze stali St3M (przeznaczonej do budowy mostów, stąd litera M w oznaczeniu), zaś dźwigary główne wykonano ze stali St37 2.
Most podwieszony od 2000 roku znajduje się pod zarządem Urzędu Miasta. W 2006 r. przeprowadzono czyszczenie i malowanie mostu, zabezpieczając konstrukcję stalową przed degradacją wywołaną korozją. Z okazji 40-lecia oddania obiektu do użytkowania grupa Odkrywamy Sieradz, która od kilku lat dostarcza mieszkańcom miasta informacje o mostach na terenie Sieradza, wystąpiła z inicjatywą wydania publikacji upamiętniającej okrągłą rocznicę otwarcia mostu przez Wartę. Realizując projekt „XXXX lat mostu podwieszonego w Sieradzu”, który uzyskał dofinansowanie w ramach "Lokalnego Programu Mikrograntów: Mikrogranty na realizację inicjatyw lokalnych” Sieradz 2018, wydano 1000 egzemplarzy publikacji okolicznościowej, w której znalazł się szczegółowy opis mostu podwieszonego oraz fotografie przybliżające czytelnikom szczegóły jego konstrukcji. Książeczki trafiły między innymi do instytucji zajmujących się dystrybucją materiałów promocyjnych miasta oraz do bibliotek, gdzie są dostępne dla zainteresowanych mieszkańców i turystów.
Piotr Olczyk
Tekst ukazał się w biuletynie "Sieradz lubię" 1/2019

FOT. Budowa mostu w Sieradzu (Archiwum Państwa Turbińskich)

Z okazji 40 urodzin białego mostu 2 maja zorganizowane zostaną jego... urodziny. Taki piękny jubileusz trzeba uczcić. Co będzie się działo tego dnia? Wydarzenie będzie połączone z obchodami Dnia Flagi.


Może Cię zainteresować

Sieradz w czasie pandemii 23.04.2020 Inne

Sieradz w czasie pandemii 23.04.2020

Sześćiu chętnych na budowę sali przy SP4 Inwestycje

Sześćiu chętnych na budowę sali przy SP4

Dofinansowanie do zbiorników na wody opadowe Inne

Dofinansowanie do zbiorników na wody opadowe

Sieradz w czasie pandemii cz.8 Komunikaty

Sieradz w czasie pandemii cz.8

Komentarze